Nové počítače sa automaticky predávajú s nainštalovaným operačným systémom. Skoro vždy sa jedná o Windows 10, najnovší produkt z dielne Microsoftu. Mnohí si ho pochvaľujú. No aj ten má svoje chyby. Aké? Množstvo starších hier na ňom akosi nefunguje alebo sa zasekáva.
Linux a hry
Ľudia si ho pochvaľujú nie len preto, že je zadarmo, ale aj kvôli tomu, že je plne nastaviteľný a prispôsobiteľný. Na rozdiel od bežného Windowsu prináša so sebou kopec výhod, ale aj nevýhod. Jenou z nich sú hry. Práve preto sa používatelia nechcú vzdať svojho zaužívaného programu, ktorý je možno pomalší alebo limitujúcejší, no rozbehne skoro všetky novinky. Tie sa naopak len s ťažkosťami rozbalia na Linuxe a on ich nerozpozná. Samozrejme, že existuje zopár, ktoré sú špeciálne určené na tento typ, no nie je ich ani zďaleka také množstvo a pre mnohých je nevyhovujúca kvalita. Počítačové hry sa neustále posúvajú dopredu. S nimi aj očakávania užívateľov.
Prečo je to tak?
Veľa záujemcov sa sústreďuje len na scénu, ktorá zahrňuje podporu Microsoftu alebo Mac Os. Na to predajcovia a vývojári samozrejme reagujú. Niet sa potom čo čudovať, že sa nové formáty programujú na mainstreamovú scénu a úplne ignorujú ostatných. Chodilo to tak najmenej dvadsať rokov, no svitá na lepšie časy. Aj samotní počítačoví velikáni to tak chápu a sú otvorení novým možnostiam. Tak ako aj väčšina sklamaných nadšencov, ktorých veľkofirmy dohnali ku zmene.
Podporuje ho aj Steam
Nová éra sa začala ešte minulý rok, kedy herný svet obletela správa, že Stream, ktorý je veľko platforma pre gaming komunitu bude ponúkať obsah pre všetky operačné systémy. Samozrejme, že tým vyvolal súťaž u tvorcov a veľa z nich svoje diela buď vyrába s úmyslom dostať ho do všetkých počítačov, alebo staré produkty pozmení natoľko, aby bežali nezávisle na tom, čo máte nainštalované. Je to síce príjemná zmena, možno predzvesť revolúcie, no jedna lastovička leto nerobí. Do budúcna záleží, ako sa slobodné a neprofitové záujmy rozšíria.