Kŕčové žily mala moja https://www.tripadvisor.cz/Tourism-g3597707-Moja-Vacations.html mama, moja babka, jej babka a aj moja sestra. Bola teda len otázka času, kedy sa objavia aj u mňa. Objavili sa asi pred dvoma rokmi a priebeh ochorenia bol pomerne rýchly. Raz som šla na preventívku k lekárke, tej sa niečo nezdalo, a tak ma poslala na cievne. Tam potvrdili začínajúce problémy so žilami. O necelé dva mesiacom som už bola objednaná na sklerotizáciu kŕčových žíl penou. V nasledujúcich riadkoch by som vám rada povedala niečo viac o tomto zákroku, jeho priebehu a aj následnej rekonvalescencii. Predsa len, skúsenosť niekoho, kto má už niečo podobné za sebou, podľa mňa pomôže každému, koho niečo podobné ešte len čaká.
Všetko, čo o sklerotizácii potrebuje vedieť
Musíte absolvovať predoperačné vyšetrenia?
Nie, pretože pri zákroku nemusíte byť pod celkovou a vlastne ani žiadnou inou anestéziou. Pokiaľ trpíte nejakými inými zdravotnými problémami, napríklad vysokým tlakom alebo diabetom, určite sa dopredu poraďte so svojim odborným lekárom.
Budete hospitalizovaný?
Nie, zákrok prebieha ambulatne a netrvá viac ako hodinku. Čas závisí od toho, ako zle sú na tom vaše žily, no tie moje na tom boli dosť zle a z ambulancie som odchádzala po necelých štyridsiatich piatich minútach.
Budete cítiť nejakú bolesť?
Áno, ale veľmi slabú. Do žíl vám bude cez ihlu vpichovaná látka, takže vpich cítiť budete. Naozaj to však nie je nič hrozné, proste trošku zatnete zuby a vydržíte.
Ako dlho trvá rekonvalescencia?
To záleží taktiež od stavu vašich žíl, no nemalo by to byť viac ako dva týždne. Budete musieť nosiť kompresné pančuchy, natierať si nohy, odpočívať a pravidelne sa hýbať. Niekedy vám môžu byť predpísané aj lieky na riedenie krvi.
Bolia nohy po zákroku?
Nemali by, no stať sa to môže. Ak by sa niečo tak stalo, tak choďte ihneď na kontrolu. S cievami nie je sranda, takže to radšej nepodceňujte.